Quantcast
Channel: TINA STUDIO
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1026

Rotoped, orbitrek, eliptical ... jsou k něčemu?

$
0
0

(13. května 2015) Dnes jsem dostala jednu velmi zajímavou otázku od čtenářky Andrejky, která se mne ptala, jak to vidím já, jestli používání orbitreku či elipticalu má nějaký smysl a zda s člověkem něco udělá, bude-li na něm třeba 40 minut jezdit. 

Ze všeho nejdřív je asi nutno říct, že kolem tady těchto věciček pro trénink existuje spousta zmatků a nepochopení. Já osobně si myslím, že neexistuje vybavení, které je k ničemu a které by nepomohlo. Ať už jsou to činky, bradla, bosu, kettlebelly, steppery nebo různé trenažéry, všechny tyhle věci jsou pro cvičení fajn. Problém vidím spíše úplně někde jinde a to v tom, že je lidé neumí efektivně využívat.

Ženy se mne často ptají, proč nehubnou nebo nehubnou tak rychle. Já se jich zeptám na jídelníček a také na to, co cvičí. Jakmile mi řeknou, že tráví denně hodinu u televize na rotopedu, vidím problém. Proč? 

Člověk si tyhle věci domů pořídí s tím nejlepším úmyslem. Ne pro zábavu nebo proto, že by neměl co dělat ve volném čase (i když, bůhví), ale převážně proto, že chce nějakým způsobem začít cvičit, zhubnout, zpevnit tělo a vidět změny, nejlépe velmi brzy. Jenže se to ve valné většině neděje. Používáním rotopedu, orbitreku, elipticalu sice zlepšíte svoji kondici na lepší úroveň než byla, ale jediným opakujícím se stereotypním pohybem na žádném takovém vybavení maximálních výsledků nedosáhnete. Respektive nedosáhnete toho s žádným vybavením. Představte si, že byste 40 minut denně vykonávali jeden jediný pohyb s činkou. Že byste vykonávali 40 minut denně jeden jediný cvik na bradlech. Je jasné, že tudy cesta nevede. Tělo se rychle na takový pohyb adaptuje a i když z počátku výsledky zaznamenáte, brzy se objevíte na mrtvém bodě. Pokroky se zpomalí až téměř zastaví a vy to vzdáte. Nehledě na to, že jeden jediný pohyb vám celou postavu nevytvaruje.  

Co kdybych vám ale řekla, že všechno tohle vybavení, ať už je to rotoped nebo orbitrek, můžete efektivně využít pro svůj trénink za polovinu času a s lepšími výsledky?

Budu to říkat pořád a budu to radit pořád, ale intenzivní intervalový trénink (HIIT) je nejlepší způsob, jak dosáhnout výborných výsledků s malou časovou dotací za kratší dobu. Dokonce i za využití těch strojů, které máte doma. Cílem je vytvořit trénink, který bude kombinovaný, multifunkční, u kterého budete střídat intenzitu zátěže, aby ve svalech docházelo k takovým kontrakcím, že vás to za pár minut vyčerpá. To je smyslem těchto tréninků, takto dochází k (rychlým) pokrokům. Nač vyčerpávat svalstvo 40 minut, když to můžete stihnout za 15-20?

Moji pomocníci
Intervalové tréninky nejsou jen pro pokročilé, jak občas čtu a vidím. Začínající si na ně nevěří, přitom jde jen o to, že každý máme svou kondiční úroveň a tu je potřeba posouvat dál. Věřte si. Tělo je úžasný nástroj a velmi rychle je schopno dělat pokroky, pokud mu to umožníte. Půjdete-li na to pomalu, pokroky budou pomalé. Půjdete-li na to intenzivně, tělo se vám bude měnit doslova před očima.

Zkuste si rozvrhnout, za použití vašeho orbitreku/elipticalu/rotopedu, trénink takto. Věnujte mu 15-20 minut a vytvořte si intervaly:

  • Pro začátečníka 30 vteřin pro cvik / 30 vteřin pro pauzu
  • Pro mírně pokročilé 40 vteřin pro cvik / 20 vteřin pro pauza
  • Pro velmi pokročilé 50 vteřin pro cvik / 10 vteřin pro pauzu
Střídejte pro každý interval cviky - NÁVOD TRÉNINKU JE PRO ZAČÍNAJÍCÍ, zkušenější si vytvoří sami třeba i v kombinaci s jinými pomůckami (kettlebell, činky, ...) ☺:

  1. Angličáky
  2. Eliptical
  3. Kliky
  4. Eliptical
  5. Jumping Jacks
  6. Eliptical
Zopakujte celý proces 3x, abyste dostali 18 minutový trénink. Pokud vám přijde trénink snadný, prodlužte interval ze 30 na 40 vteřin nebo i více. Na eliptical si nechoďte odpočinout, ale nastavte přiměřenou zátěž a celý interval cvičte. 

Další možnost tréninku jak využít čistě vašeho stroje je taková, že budete, např. na rotopedu, během intervalů měnit zátěž. Dejme tomu 40 vteřin velmi těžká, 20 vteřin mírná. Dá se to takto praktikovat například i u běhu venku. Každopádně bych ale tento přístup nedoporučovala denně, ale spíše měnit druhy cvičení a kombinovat je, aby tělo nemělo možnost si na zátěž zvykat a cvičení pro něj bylo neustálou výzvou. 

Co se týče samotného mírného kardio cvičení, jako je již zmiňovaných 40 minut běhání nebo jízdy na kole, nebraňte se tomu. Ale zařaďte si takový druh tréninku jen jednou do týdne, nejlépe uprostřed vašeho tréninkového plánu, pokud už to tedy musí být :-)

Závěrem: Někdo mi položil otázku, já na ni odpovídám. Tohle je můj názor. Netvrdím tedy, že cvičení na jakémkoli stroji je špatné, jen osobně nevidím dostatečný smysl toho, proč věnovat takovou soustu času jednotvárnému cvičení, když existují efektivnější možnosti za polovinu času. 

K. ♥ 



Viewing all articles
Browse latest Browse all 1026